STRONA GŁÓWNA
POŁOŻENIE
GALERIA
SANKTUARIUM
GALERIA PARAFIALNA
AKTUALNOŚCI
HISTORIA
PRZYRODA
SZKOŁA
KULTURA
SPORT
KURPIE BIAŁE
POMOC SĄSIEDZKA
PROMOCJA FIRM
INWESTYCJE
OGŁOSZENIA
NASI ARTYŚCI
AUTORZY
 
800-lecie Nowej Osuchowej

  

  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.      Ks. bp Stanisław Stefanek poświęcił wieś i jej mieszkańców.

  

Chór Sursum Corda z Ukrainy.   "Osuchowskie powitanie" w wykonaniu mieszkańców Osuchowej.

  

            Recital Agaty Rozumek                        Występ zespołu Selen z Ostrowi Mazowieckiej

  

Tańce i świetna zabawa przy muzyce zespołu Selen.                         Z dodatkowych atrakcji było Wesołe miasteczko...


..oraz Banji.

"Osuchowa ma już 800 lat - relacja z obchodów jubileuszu"

W dniach 23-24 sierpnia 2003 podostrowska wieś Osuchowa obchodziła jubileusz 800 lat istnienia. Oczywiście Osuchowa istniała dużo wcześniej, ale jako oficjalne narodziny uważa się rok 1203, kiedy to książę Konrad Mazowiecki zapisał Osuchowę w posiadanie biskupom płockim. Dokument ten stanowi obecnie pierwszą oficjalną "metrykę" istnienia wsi. 

Obchody 800-lecia Osuchowej rozpoczęły się w Sobotę już o godzinie 7:00, kiedy to odbyły się Zawody wędkarskie. Następnie odbyła się prelekcja Wincentego Szydlika który przedstawił historię osadnictwa w Puszczy Białej. O godzinie 13:00 rozpoczęły się występy folklorystyczne. Swój repertuar zaprezentowały zespoły: Kobielanki z Białegobłota, Małkinianka z Małkini, Żurawiacy z Bogut Pianek, Gąsewianki z Gąsewa oraz zespół ludowy z Jednorożca. Kolejną atrakcją był występ Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego. Na zakończenie przeglądu organizatorzy zaprosili wszystkich na prawdziwą zabawę pod chmurką, do której przygrywał zespół Delikt z Domu Kultury w Broku. O godzinie 22:00 w remizie OSP w Osuchwej rozpoczęła się dyskoteka. Zarówno zabawa pod chmurką jak i dyskoteka trwały do samego rana.

Drugi dzień obchodów 800-lecia Osuchowej zaczął się bardziej oficjalnie. O godzinie 12:00 odbyła się msza święta celebrowana przez Ks. Bp. Stanisława Stefanka z udziałem Chóru Sursum Corda z Ukrainy. Zaraz po mszy nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Ks. Bp. Stanisław Stefanek poświęcił wieś oraz jej mieszkańców. Dokonano też przekazania kroniki pamiątkowej na ręce proboszcza miejscowej parafii. Następnie wszystkich zgromadzonych zaproszono na festyn Osuchowski. "Osuchowskie powitanie" tak nazywała się piosenka, którą wykonali mieszkańcy Osuchowej na rozpoczęcie festynu. Zaraz po nich na scenie pojawili się najmłodsi - zespół tańca Lajkonik ze szkoły podstawowej w Dudach. O godzinie 16:30 rozpoczął się recital Agaty Rozumek. Kolejno zgromadzonych rozgrzewały takie zespoły jak Selen, Chrząszcze oraz Kultura Denatura. Chociaż pogoda na zakończenie jubileuszu trochę się popsuła, nie zniechęciło to ludzi do dobrej zabawy.

Podczas dwudniowej imprezy były organizowane także liczne konkursy i zabawy sportowe: rowerowy tor przeszkód, rzut lotką do tarczy, żonglerka piłkarska, wyciskanie odważnika 17,5 kg, rzut wałkiem do manekina, piłowanie drewna na czas, przeciąganie liny w zespołach.

Oprócz występów i zabaw sportowych, na terenie okalającym festyn było bardzo dużo innych atrakcji: wesołe miasteczko, skoki na banji, przejażdżki bryczką, dookoła sceny stały kolorowe parasole ogródków piwnych oraz stoiska gastronomiczne. W szkole podstawowej w Osuchowej odbyła się wystawa obrazów artystów oraz plastyków przestawiająca piękne, malownicze plenery osuchowskie.

Autor: Michał Tokarski - przedruk z Ostrowskiego Portalu Internetowego: www.ostrowmaz.com

Poprzednia strona

 

Jeżeli mają państwo jakiekolwiek propozycje do strony proszę o kontakt.