STRONA GŁÓWNA
POŁOŻENIE
GALERIA
SANKTUARIUM
GALERIA PARAFIALNA
AKTUALNOŚCI
HISTORIA
PRZYRODA
SZKOŁA
KULTURA
SPORT
KURPIE BIAŁE
OKOLICA
POMOC SĄSIEDZKA
PROMOCJA FIRM
INWESTYCJE
OGŁOSZENIA
NASI ARTYŚCI
AUTORZY
 
Artyści Osuchowej
Artur Szydlik - artysta rzeźbiarz, filozof.

 

Artur Szydlik ur. 1977 w Warszawie (z wykształcenia metaloplastyk, filozof i antropolog kultury), miłośnik swojej „Małej Ojczyzny’’- Osuchowej, rzeźbiarz.

W 2001r. otworzył w Osuchowej Galerię Jana Szydlika- stałą ekspozycję jego prac, organizując także wystawy czasowe zaprzyjaźnionych z nim artystów plastyków. W latach 1996- 2002 był nauczycielem w pracowniach rzeźby i metaloplastyki w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Warszawie. Od 2004r. do chwili obecnej jest nauczycielem wiedzy o kulturze i filozofii w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Ostrowi Maz.

Artur jest autorem pomnika 800-lecia Osuchowej i Pomnika Powstańców Styczniowych również w Osuchowej, a także reliefu Mikołaja Kopernika na bramie głównej Ostrowskiego Liceum Ogólnokształcącego.

  

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych.

Prace Artura Szydlika

   

Informacje i zdjęcia pobrane ze stron: http://www.ostrowmaz.com/aktualnosci/1961

http://www.nowywyszkowiak.pl/205/2284/artura_szydlika_rzezby_i_asamblaze.html

 

Robert Szydlik


Vice Star w: Powiat Wołomiński - Ziemia Norwida i "Cudu nad Wisłą", Radny w: Rada Powiatu Wołomińskiego i PROJEKTANT herbów, flag i innych symboli jednostek samorządu terytorialnego w: Szydlik.com - heraldyka.
Robert Szydlik >> Strona artysty.

Jan Szydlik - artysta rzeźbiarz, twórca ludowy. 

 

 

 

22 lutego br. minęła dziesiąta rocznica śmierci Jana Szydlika- znanego w naszym regionie artysty rzeźbiarza, twórcy ludowego. Artysta zginął śmiercią tragiczną w wypadku drogowym. Miał 51 lat. Pomimo przedwczesnej śmierci pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny.

    „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej ‘’- cytat Cypriana Kamila Norwida był myślą przewodnią wystawy w Ostrowskim Miejskim Domu Kultury poświęconej rocznicy śmierci osuchowskiego rzeźbiarza i dwudziestu lat pracy twórczej Artura Szydlika- syna artysty.

    Wystawa, którą można było obejrzeć w dniach 19.02.- 24.03.2010 przedstawiała zestawienie kilkudziesięciu prac wykonanych przez ojca i syna. Zestawienie jakże różnorodne: z jednej strony maski, Chrystusa i świątki drewniane, z drugiej metalowe rzeźby, przedmioty codziennego użytku zestawione w ich nową funkcję, swego rodzaju inną wartość. Na wernisażu Artur Szydlik opowiadał o twórczości ojca i swojej fascynacji sztuką. Podkreślił, że ojciec był jego pierwszym nauczycielem- „Gdyby nie ojciec, to bym prawdopodobnie nie rzeźbił’’. Słowa te nabierają szczególnego wyrazu pokazując jednocześnie, że otoczenie, w którym żyje człowiek, wpływa na jego osobowość.

Miejski Dom Kultury w Ostrowi Maz. Wydał katalog z reprodukcjami rzeźb, w którym uwagę zwraca wiersz córki Jana Szydlika- Kortiny poświęcony ojcu:

Odszedłeś gdzieś daleko

Ponad nasze głowy

Bez pożegnania tak nagle

W tę cholerną noc

Martwe maski i świątki

Zastygły w niemej rozpaczy

Mogą być dumne-

Jest w nich cząstka Ciebie 

Choć nie mają już ojca

Który życie im dał

Pozostała im pamięć

I rozpoczęte dzieło… 

Franciszek Gotkowski
Artysta wikliniarz (tworzył sztukę użytkową, poezje), gawędziarz


Wincenty Szydlik
 Dziennikarz, publicysta, nauczyciel (1946-2004)

Józef Szydlik
ur. 6.02.1911r. Człowiek wszechstronnie utalentowany, Merkantylista
 

Jeżeli mają państwo jakiekolwiek propozycje do strony proszę o kontakt.